Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Naujienos

Menas „Lėtai“ Europos parke: įsimintina pavasarinė kelionė po meno pasaulį

2022 03 26

Kaip ir kasmet, Europos parkas kviečia vieną pavasario šeštadienį praleisti ypatingai. Pamažu bundančią parko gamtą ir tarsi joje įaugusius meno kūrinius kviesime stebėti LĖTAI.

Balandžio 2 d., šeštadienį, Europos parke organizuojamas renginys, kurio tikslas – padėti lankytojams atrasti „lėto“ meno pažinimo džiaugsmą. Šiemet meną patirti drauge kvies edukatorės Justina Kaminskaitė (LT) ir Karen Vanhercke (EN), Vizualinio mąstymo gidų programos dalyviai.

Tarptautinio „meno lėtai“ („Slow art“) judėjimo misija – padėti žmonėms atrasti meno stebėjimo ir pažinimo džiaugsmą. Teorija čia paprasta – žiūrint į meno kūrinį ilgesnį laiką, stebint jį „lėtai“, atveriamas kelias naujiems, visiškai kitokiems atradimams.

„Meno lėtai“ judėjimo ištakos siekia 2008 metus, kai jo pradininkas Phil Terry sumanė eksperimentą. Jis norėjo patikrinti, kas nutiktų, jei muziejų ir galerijų lankytojai pakeistų įprastą būdą žvelgti į meno kūrinius ir vietoje to, kad kaip įprastai paskubomis praeitų pro begales meno kūrinių, kiekvienam skirdami vos keletą sekundžių, lėtai žiūrėtų į vos keletą meno kūrinių.

Pirmojo bandymo metu Phil Terry nusprendė pats žiūrėti vieną valandą į vieną meno kūrinį. Jis pasirinko Hans Hoffman kūrinį „Fantazija“. Pasirodė, kad tai stebėtinai gili patirtis, ir ja norėjosi dalintis su kitais. Vėliau, 2009 metais Phil Terry pakvietė dar keturis žmones kartu lėtai stebėti keletą meno kūrinių. Eksperimentas buvo labai sėkmingas, o atsiliepimai itin teigiami. Po kelių savaičių Phil Terry organizavo trečią bandymą, jame dalyvavo draugai iš įvairių pasaulio šalių, jie išmėgino lėtą meno stebėjimą 16-oje galerijų JAV, Kanadoje ir Europoje. Šis kartas taip pat buvo sėkmingas, dalyviams labai patiko nauja patirtis, o organizatoriams negalėjo būti lengviau – jie teturėjo parinkti keletą meno kūrinių ir tiesiog – netrukdyti. Po šio, trečiojo bandymo Phil Terry kartu su savanorių komanda ėmėsi organizuoti Meno lėtai dieną. Ši iniciatyva sėkmingai tęsiama iki šiandien, palaikoma meno muziejų ir galerijų visame pasaulyje.

„Meno lėtai“ diena įprastai kasmet organizuojama balandžio mėnesį. 2020 metais prie šios iniciatyvos prisijungė ir Europos parko muziejus.

Šiuolaikinio meno muziejaus po atviru dangumi, Europos parko, erdvės – nuostabi aplinka lėtam meno pažinimui. Čia viso pasaulio šiuolaikinio meno kūrėjų darbai atsiskleidžia ypatingoje harmonijoje su natūralia gamta.

Menas LĖTAI Europos parke – tai atradimų kelionė, tai kiekvienam skirtingi, tačiau tikrai kitokie įspūdžiai.

Atrasti, suprasti ir giliai patirti meną gali kiekvienas žmogus. Ir tam nebūtina eksperto, meno žinovo pagalba. Tačiau norintys padiskutuoti, išgirsti ir pasidalinti savo įžvalgomis renginio metu taip pat turės tam galimybę.

Renginio programa prasidės 11 val., diskusijomis su edukatorėmis Justina Kaminskaite (LT, Registracija (daugiausiai 20 dalyvių): https://form.jotform.com/220792295967370) ir Karen Vanhercke (EN, Registracija  (daugiausiai 20 dalyvių): https://form.jotform.com/220781685634362). 12 val. vyks pokalbiai su Vizualinio mąstymo gidų programos dalyviais (LT / EN) ir pasidalinimas savo įspūdžiais, mintimis, atradimais, vaišinantis arbata ir sausainiais. Renginio dalyviai laukiami 15 min. iki renginio pradžios prie Edukacijos centro pastato.

Nusiteikite neskubėti, negalvokite, kiek užtruksite, ką dar šiandien turite nuveikti... Pasirenkite laikui gamtos ir meno pasaulyje, laikui šiai akimirkai. Balandžio 2-oji Europos parke bus kitokia – tądien čia laikas ims tekėti lėčiau...

Dalyvavimas su kvietimu, narystės kortele arba muziejaus bilietu: tickets.paysera.com/en/event/europos-parkas-europos-centro-muziejus-aced. (Specialios muziejaus bilieto nuolaidos kodas: L Ė T A I)