Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Muziejus gamtoje

Europos parkas – modernaus ir šiuolaikinio meno muziejus po atviru dangumi, gyvuojantis nuo 1991 metų. Jo įkūrėjas – Gintaras Karosas, skulptorius, viso muziejaus meninio kraštovaizdžio autorius. 1987 metais, būdamas devyniolikos, jis atrado tinkamą vietą parkui kurti šalia Vilniaus, anuomet – apleistą mišką, o 1991 metais vienoje pirmųjų išvalytų laukymių pastatė skulptūrą, žyminčią Europos parko pradžią. 1993–2004 metais čia buvo organizuojami tarptautiniai skulptūros simpoziumai, vėliau ir konkursai, parodos.

Europos parkas laikomas vienu įspūdingiausių šiuolaikinio meno muziejų po atviru dangumi. 55 hektarų meniniame kraštovaizdyje eksponuojama gerokai per šimtą įvairių pasaulio šalių menininkų darbų. Čia meno kalba įprasminamas geografinis Europos žemyno centras, nustatytas Prancūzijos Nacionalinio geografijos instituto.

8_1_abakanowicz_g-Europos_parkas-ee88b00d9bef7f1a458b817c6f680a0e.jpg
Magdalena Abakanowicz. Neatpažinto augimo erdvė
Europos parkas kuriamas kaip vientisas, harmoningas gamtos ir meno kūrinių ansamblis. Išraiškingas parko reljefas, kalvelės ir lomos, nedideli tvenkiniai kartu su meno kūriniais sudaro nedalomą visumą. Žavi geltonai žydinčios pievos pavasarį ir taurūs spalvų sąskambiai rudenio rūkuose.

Muziejuje po atviru dangumi – įspūdingi žymiausių šiuolaikinio meno kūrėjų Magdalenos Abakanovič (Magdalena Abakanowicz), Solio Le Vito (Sol LeWitt), Deniso Openhaimo (Dennis Oppenheim), Beverli Peper (Beverly Pepper) ir kitų darbai. Europos parke galima išvysti skulptūrą iš televizorių, Gineso rekordų agentūros (Guinness World Records) pripažintą pasaulio rekordu, skulptūriškos architektūros Edukacijos centrą ir kitų Gintaro Karoso aplinkos meno kūrinių.

Europos parkas – išskirtinis meninins kraštovaizdis su ypatinga aura. Vieta, kurioje susitinka menas ir gamta, palieka neišdildomą įspūdį kiekvienam atvykusiam.
Viso to pradžia – jauno skulptūros studento idėja apie vietą, kur susitinka pasaulio skulptūra, o jos pasižiūrėti į Lietuvą atvyksta viso pasaulio žmonės. Tai buvo užmojis sukurti muziejų po atviru dangumi pradedant nuo nulio laukiniame miške.  Pamažu čia ėmė rastis išvalytų laukymių, o jose savo vietą atrado šiuolaikinio meno skulptūros ir kraštovaizdžio kūriniai. Taip Europos parkas augo ir tebeauga toliau kaip vientisas subtiliai formuojamas meninis kraštovaizdis.
 
Meno kūriniai Europos parke – dažnai stebinantys. Susiliejantys su gamta arba stipriai kontrastuojantys. Nebylūs arba įtraukiantys į skambantį judėjimą. Maži, prie jų pasilenkiame, kad geriau apžiūrėtume, arba dideli, – stovėdami kūrinio pradžioje nematome kur jis baigiasi.
 
Į šią meno atradimų ekologinę kelionę kviečiame leistis lėtai. Pasimėgaukite plaučius pripildančiu tyru oru, dėmesingai pastebėkite savo kvėpavimą. Pajuskite supančios gamtos alsavimą, – spalvas, garsus, kvapus. Leiskite sau meno kūrinį stebėti kurį laiką, atkreipkite dėmesį į detales. Kas tai, ko nepastebėjote iš pirmo žvilgsnio?
 
Čia atrasite gerokai žmogaus ūgį lenkiančias ovalias samanotas formas, lyg čia „užaugusias“, prie vandens besilenkiantį „geriantį namelį“, ypatingą aukštų ryškaus rūdžių raudonio kolonų įrėmintą „Vietą“ ir daug visko, ko negalima išvardinti, nes tai – Jūsų atradimai.