Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Naujienos

Baltijos kelio garsas

2021 06 29

Europos parke jau 30 metų Lietuva pristatoma kaip kultūrinio, meno centro valstybė, kur galima pamatyti geriausius viso pasaulio meno kūrėjų darbus. Muziejaus kolekciją papildys „Baltijos kelio garsas“. Šiam Gintaro Karoso meniniam projektui įgyvendinti naudojama daugybė senų radijo aparatų, atiduotų visos Lietuvos žmonių.


Europos parke kuriant meninę ekspoziciją jau ne pirmąkart tam tikru būdu kūrėjais tampa ir visa visuomenė. Čia prieš 20 metų, 2001-aisiais, visuomenei buvo pristatytas kitas didelio mastelio Gintaro Karoso meno kūrinys, sukurtas įsitraukiant visos Lietuvos žmonėms. „LNK Infomedis“, į istoriją patekęs kaip pasaulio rekordas – didžiausias meno kūrinys iš televizorių. Anuomet visuomenė įsitraukė itin, netikėtai aktyviai ir meno kūrinio įgyvendinimui suvežė virš 3000 senų televizorių aparatų. Šįkart muziejui buvo perduoti net 2000 senų radijo aparatų.


1989-ųjų rugpjūčio 23 d. būtent iš tokių aparatų sklido entuziastingi kvietimai ir raginimai jungtis, nutiesti gyvą žmonių grandinę, ranka rankon stoti į eilę, besidriekiančią ne vieną gatvę, ne rajoną, ne miestą ir net ne šalį, tačiau tris šalis. Baltijos kelias buvo ypatingas Pabaltijo šalių vienybės ženklas siekiant nepriklausomybės. Poetiškas, simboliškas, drąsus ir gražus, šis tautų valios aktas buvo plačiai pastebėtas, atkreipė pasaulio dėmesį, – 650 kilometrų nusidriekusioje grandinėje stovėjo beveik 2 mln. žmonių...


Su šiuo Lietuvos nepriklausomybei svarbiu, Baltijos kelio įvykiu siejama pirminė naujojo meno kūrinio idėja. Juo siekiama tęsti, įamžinti istorinę atmintį. Tai svarbus praeities ženklas – paskata įsitraukti, kiekvienam žiūrovui atrasti savą ryšį su šia praeitimi, su istorija, Baltijos kelio ir kitais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo įvykiais bei jiems skirtu meno kūriniu. Projekto „Baltijos kelio garsas“ įgyvendinimą remia Lietuvos kultūros taryba.

Radijo imtuvai – komunikacijos priemonė, kuri šiandien galbūt vertintina kaip mažai efektyvi lyginant su šiuolaikinėmis moderniomis priemonėmis, tačiau anuomet buvo visiškai pakankama suvienyti bendram tikslui net tris tautas. Istorinis įvykis atskleidė, kokia galinga ir vieninga gali būti tautos valia siekiant jai tikrai svarbaus tikslo. 

Meno kūrinys „Baltijos kelio garsas“ bus eksponuojamas po atviru dangumi. Tai neribotą laiką prieinamas kūrinys, tapsiantis gražiu istorinės atminties ženklu visiems, Lietuvos ir užsienio lankytojams.