Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Anglies miškas

Apie kūrinį

Andriaus Mamontovo ir Jolitos Vaitkutės audiovizualinė instaliacija kviečia įsiklausyti, pamatyti ir apmąstyti svarbų perspėjimą.

Audiovizualinę patirtį sukūrusių autorių perspektyva padeda suvokti savo asmeninį pėdsaką, įvertinti jį formuojančius kasdienius pasirinkimus bei energijos išteklius eikvojančius vartotojiškus įpročius. „Anglies miškas“ kalba ne tik apie žmogaus santykį su gamta, jos trapumą ir tyrumą, tačiau ir apie labai grėsmingai artėjantį kritinį tašką mūsų civilizacijos istorijoje.

Autoriai: menininkė, perspektyvinių instaliacijų kūrėja Jolita Vaitkutė, anksčiau išgarsėjusi maisto meno kūriniais, ir Andrius Mamontovas – atlikėjas, kompozitorius, aktorius, labdaros fondų įkūrėjas ir visuomenininkas.

Jolitos Vaitkutės sukurta perspektyva žvelgiant iš šono yra fragmentiška, ji nesudaro aiškios formos. Kaip ir deginamos anglies pėdsakas. Išsisklaidęs ore jis nepastebimas, jo svarbą galime suvokti tik sujungę visus žinomus ryšius. Tuomet jau nebegalime šio pėdsako ignoruoti. Jis ryškus ir didžiulis, kaip ir instaliacijos apskritimas stebimas iš reikiamo taško.

Andrius Mamontovas teigia, kad įkvėpimo garso takeliui pasisėmė žvelgdamas į instaliaciją iš taško, kuriame visi fragmentai susilieja į vieną apskritimą. „.. galvojau apie vinilo plokštelės garsą, kuris primena ugnies traškesį. Taip atsirado šis garso takelis. Kai kur palikau chaotišką traškesių judėjimą, kai kur jis suformuoja ritmines figūras, tarytum chaosas tampantis tvarka ir tvarka virstanti chaosu. Tai simbolizuoja nuolatinį gamtos ir mūsų santykio su ja kismą“, – sako A.Mamontovas.

Autoriai kviečia lankytojus nesidrovėti ir pasivaikščioti po instaliaciją „Anglies miškas“, paklausyti iš jos sklindančių garsų bei patyrinėti įvairias perspektyvas. Galbūt būtent čia sužinosite tai, kas neleis būti abejingu ir pastūmės imtis veiksmų mažinant žmogaus įtaką klimato kaitai. 

„Europos parkas prisipildė garsų, kurie intriguoja ir kviečia lankytoją domėtis jų atsiradimo priežastimi. A.Mamontovo sukurtas garso takelis praplečia sintezės tarp gamtos ir vizualaus meno kūrinio ribas netikėtu atspalviu“, – sako Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas.

Autorius: J. Vaitkutė ir A.Mamontovas
Šalis: Lietuva
2023

Instaliacijos bendraautorius Andrius Mamontovas teigia, kad įkvėpimo garso takeliui pasisėmė žvelgdamas į instaliaciją iš taško, kuriame visi fragmentai susilieja į vieną apskritimą. „Žiūrėdamas į juodą apskritimą, galvojau apie vinilo plokštelės garsą, kuris primena ugnies traškesį. Taip atsirado šis garso takelis. Kai kur palikau chaotišką traškesių judėjimą, kai kur jis suformuoja ritmines figūras, tarytum chaosas tampantis tvarka ir tvarka virstanti chaosu. Tai simbolizuoja nuolatinį gamtos ir mūsų santykio su ja kismą“, – sako A.Mamontovas.

Pasiklausykime
00:00