Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Erdvės skrydis

Apie kūrinį
Elena Urbaitytė-Urbaitis (1922–2006) – tapytoja ir skulptorė, gimusi Lietuvoje (Šiauliuose), 1945–1949 m. gyvenusi Vokietijoje, nuo 1950 m. Paryžiuje, vėliau – JAV. Tai viena iš nedaugelio išeivijos dailininkių, įsitraukusių į Vakarų, o tiksliau, Niujorko, – XX amžiaus antrosios pusės meno mekos – vėlyvojo modernizmo, postmodernizmo srovių sūkurį.

Elena Urbaitytė-Urbaitis naudojo įvairiausias technikas ir medžiagas, kūrė skulptūras iš metalo ir medžio. Jos darbai – lyg pastangos nubrėžti abstrakčius erdvės kontūrus, kad ir kokia ta erdvė būtų.

Monumentali nerūdijančio plieno kompozicija „Erdvės skrydis“ sukurta 1992 metais. Kūrinį sudaro 3–5 metrų kraštinių ilgio plieno lakštai, – aštrūs, šalti, šviesą atspindintys metalo „karpiniai“.
Autorius: Elena Urbaitis
Šalis: Lietuva–JAV
Skulptūros „Erdvės skrydis“ (1992) pastatymo prie Spaudos rūmų proga Urbaitis taip pat išdėstė savo darbo formos ir medžiagos pasirinkimo motyvus: „Esu padariusi daugybę skulptūrinių maketų, ieškodama santykio tarp savo prigimties – Lietuvos gamtos – ir naujos aplinkos – Amerikos – sudėtingos technologijos. Kitaip sakant, visą laiką stengiuosi sujungti dviejų kontinentų kultūros bruožus: ilgą humanistinės pakraipos Europos meno istoriją ir Amerikos technologijos amžių…“

(Iš Solveigos Daugirdaitės straipsnio „Aliutė Urbaitytė kalbasi su Elena Urbaitis“, Dailė, 2012-22)

Vėliau skulptūra „Erdvės skrydis“ buvo perkelta į Europos parko muziejų.