Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Burtininkas

Apie kūrinį
„Burtininkas“ – tai paslaptinga bronzinė figūra, skulptūra, kurioje lengvai atpažįstamas Magdalenos Abakanovič (1930–2017) braižas, dvelkianti tik jai būdinga nuotaika. Viena iš tūkstantinės menininkės kūrinių minios figūrų, atklydusi į Lietuvą.

Gali būti, kad „Burtininkas“ yra prototipas kūrėjo, kuris, naudodamas iš pažiūros paprastus daiktus, sukuria stebuklą.

Ši figūra – lyg kiautas, sustingęs ėjimo momentu, individualybė, turinti savitą išraišką, savitas specifines odos detales, organiką su menininkės pirštų antspaudais. Jos paviršius lyg medžio žievės, gyvūno kailio ar susiraukšlėjusios odos.

Pasak Gintaro Karoso, tai galėtų būti jau tūkstantį metų nuolat istorijos išbandymus patiriančios, bet dvasiškai stiprios mūsų tautos kultūros fenomeno metafora.
Autorius: Magdalena Abakanowicz
Šalis: Lenkija
Nuo to meto, kai 6-ajame dešimtmetyje Lenkijoje buvo pradėti eksponuoti Abakanowicz darbai, menininkei teko nemažai keliauti po pasaulį (ji pabuvojo net Papua Naujoje Gvinėjoje, Indonezijoje, Meksikoje), dalyvauti daugelyje tarptautinių parodų. Ji domėjosi ne tik šiuolaikiniu, bet ir primityvių bendruomenių menu. Abakanowicz kūrybos apimtis yra didžiulė, dailėtyrininko Jasios Reichardto nuomone, palyginti ją galima nebent su naujų planetų ir žvaigždžių sukūrimu.
Istorinės nuotraukos