Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Šviesos rūmai

Apie kūrinį
Skulptūros profesorius Alešas Veseli (1935–2015) Europos parke sukūrė skulptūrą su judančiomis grindimis. Tai, ko gero, pati didžiausia, sunkiausia ir brangiausia skulptūra Europos parke. Beveik 9 m aukščio, apie 44 tonas sveriantis plieninis namas buvo gaminamas kelerius metus net keliose Lietuvos ir Čekijos gamyklose. Gamybai naudotas rūdijantis ir nerūdijantis plienas.

Kūrinys labai kontrastingas. Nors iš išorės atrodo sunki ir tamsi, skulptūra ne veltui pavadinta „Šviesos rūmais“. Patekę į jos vidų pro vieną iš keturių įėjimų netikėtai atsiduriame veidrodiniais paviršiais spindinčiame name. Pro tarpelius įspindusi šviesa išsisklaido, atsispindi, žaidžia paviršiuose. Iš išorės statinys atrodo sunkus ir nepajudinamas, o įėjus po kojomis subanguoja grindys, masyvios spyruoklės leidžia joms gana stipriai įsisiūbuoti. Po tokio nestabilumo pojūčio žengus laukan, regis, stipriau pajuntame žemės trauką.
Autorius: Aleš Vesely
Šalis: Čekija
Alešo Veseli projekto įgyvendinimui, skulptūros pastatymui prireikė 40 tonų plieno, 4 tonų nerūdijamo plieno, o pamatams – 100 tonų betono. Bene brangiausiai muziejui kainavusi skulptūra, pareikalavo nemažai sąnaudų ir netradicinių sprendimų ne tik ją gaminant, bet ir transportuojant.
Pasiklausykime
00:00
Istorinės nuotraukos