Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Dvigubo negatyvo piramidė

Apie kūrinį
Soliui LeVitui (1928–2007), žymiam amerikiečių menininkui, minimalistui, kūryboje be galo svarbi struktūra, jis netgi buvo linkęs vadinti savo darbus ne „skulptūromis“, o „struktūromis“.

„Dvigubo negatyvo piramidė“ – tai 5 m aukščio ir 12 m pločio griežtai geometrizuota skulptūra iš vienodų išmatavimų, vienos rūšies, pilkų betono blokelių, kurie sudėlioti ir sujungti be galo preciziškai ir harmoningai. Gamtinė aplinka, krentantys šešėliai sušvelnina griežtą geometriją.

Šalia skulptūros esantis tvenkinukas yra kūrinio dalis, kartu su kūrinio atspindžiu vandenyje gaunamas tobulas paveikslas. Kintant apšvietimui ir gamtos nuotaikoms, skirtingu paros ir metų laiku, dėl šešėlių žaismo šis darbas „skamba“ kaip muzikinis kūrinys. 
Autorius: Sol LeWitt
Šalis: JAV
„Viskas, kaip ir dera minimalistams, čia padaryta taisyklingai geometriškai, iš vienodų elementų – plytų. Ir jokių metaforų, poezijos, vaizdingų palyginimų. Gryna matematika ir tiek. Bet staiga it koks nubalęs “Titaniko” vaiduoklis išplaukia raibuliuojantis “Piramidės” atspindys – taip ne tik “apversdamas” negatyvą, bet ir iškraipydamas tiesias linijas ratilais. Taip specialiai sukurta aplinka įsiterpia į formų pokalbį ir pasiūlo naują jų suvokimo galimybę.“

(Iš Laimos Kreivytės straipsnio. -  Savaitgalis, Verslo žinios, 2003 m. birželio 27 d.)
Pasiklausykime
00:00
Istorinės nuotraukos